jump to navigation

Wesołych Świąt! December 23, 2009

Posted by Ryszard Oślizło in Święta.
Tags: , , , , , ,
trackback

CZY WIESZ, ŻE…

O historii Świąt Bożego Narodzenia
Święta Bożego Narodzenia obchodzimy co roku 25 grudnia, ale czy wiesz, kiedy obchodzono je po raz pierwszy? Tradycja ta była nieznana do roku 336 n.e., co oznacza, że w tym roku święta będziemy obchodzić po raz 1673! Początkowo głównym celem tych świąt było uczczenie narodzin Jezusa, jednak później, stopniowo przekształciły się one w tradycję rodzinną, obchodzoną na całym świecie, tracąc charakter wyłącznie religijny.

Bożonarodzeniowa choinka
Duch świątecznej radości obejmuje liczne tradycje przestrzegane przez wielu ludzi, takie jak choinka, Święty Mikołaj, śpiewanie kolęd, całowanie się pod jemiołą albo wysyłanie kartek świątecznych swoim najbliższym. Czy wiesz, kiedy i gdzie zapoczątkowana została tradycja strojenia choinki? Miało to miejsce w szesnastowiecznych Niemczech (przy okazji: w Anglii były to czasy panowania Tudorów), a osobą odpowiedzialną za tę pierwszą bożonarodzeniową choinkę był przypuszczalnie Martin Luter. Wracając do domu w wigilię, podziwiał bezchmurne, rozgwieżdżone niebo i zapragnął wnieść trochę tego piękna do swego domu i obdarować nim swoje dzieci. Udekorował pokaźną choinkę lśniącymi świeczkami, co okazało się tak znakomitym pomysłem, że jeszcze dzisiaj nadal z niego korzystamy.

Święty Mikołaj
Postać Świętego Mikołaja pochodzi od świętego o tym imieniu (żyjącego w IV wieku n.e.), a pomysł obdarowywania się prezentami zainspirowany został jego hojnością. Wrzucał on prezenty przez okna, żeby sprawić przyjemność dzieciom i biednym. Wkrótce po tym, jak holenderscy imigranci przywieźli tę tradycję do Ameryki w XVII wieku (nazywali wtedy tego świętego “Sinter Klaas”), przejęli ją Amerykanie, nazywając świętego “Santa Claus”. Później wizerunek Świętego Mikołaja ulegał zmianom, aż przekształcony został w grubego, wesołego jegomościa ubranego na czerwono i podróżującego po świecie w towarzystwie latających reniferów.

Kartki świąteczne
Jeśli lubisz wysyłać i otrzymywać kartki świąteczne, być może ciekaw jesteś, kiedy i gdzie ta tradycja się rozpoczęła. Zaczęła się w Anglii w 1843 roku, ale pierwszą kartkę bożonarodzeniową wydrukowano w Stanach Zjednoczonych w 1875, w stanie Massachusetts. Obecnie tak wielu ludzi na całym świecie wysyła kartki świąteczne, że ta branża stała się multimiliardowym przemysłem.

Twoja kolej!

Więcej o Świętach Bożego Narodzenia przeczytasz tutaj: Boże Narodzenie na care2.com oraz tutaj: Boże Narodzenie w Wikipedii.

Wyślij kartkę świąteczną za darmo!

THINK ENGLISH ma dla ciebie wyjątkową niespodziankę – kliknij w kartkę:

Wesołych Świąt!

Nie zapomnij wysłać własnej kartki do wszystkich swoich bliskich – i przekaż świąteczną radość swoim przyjaciołom i rodzinie! THINK ENGLISH proponuje wybrać i wysłać jedną z tych kartek, ponieważ za każdym razem, kiedy ktoś wysyła taką DARMOWĄ kartkę, ofiarowywany jest datek na rzecz jakiejś ważnej organizacji!

TWÓJ UDZIAŁ SIĘ LICZY!
Wyślij kartkę i pomóż Care2 pomóc światu!

TY też możesz wysłać WŁASNĄ e-kartkę
do użytkowników strony THINK ENGLISH, na adres:
think.english[at]op.pl
a stosowny link zostanie wklejony jako komentarz,
żeby sprawić radość każdemu, kto przeczyta
twoją kartkę świąteczną!


Zobacz kartki wysłane przez innych użytkowników – KLIKNIJ TUTAJ

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: