jump to navigation

Relacja z “Dnia szkockiego” December 10, 2010

Posted by Ryszard Oślizło in konkursy, Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo.
Tags: , , ,
trackback

W ostatnim tygodniu listopada uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. W. Korfantego mogli dowiedzieć się, co łączy świętego Andrzeja, Annie Lennox, czerwonego lwa, oset, dudy, golfa, haggis oraz potwora z pewnego jeziora. Wspólnym mianownikiem okazała się Szkocja, której dzień narodowy przypada właśnie w listopadzie i z tej okazji nauczyciele języka angielskiego, Barbara Będkowska i Ryszard Oślizło, zorganizowali szkolny „Dzień szkocki”, żeby przybliżyć uczniom kulturę narodu, który wydał na świat najwięcej wynalazców.

Podczas lekcji przeprowadzanych w ciągu tygodnia poprzedzającego „Dzień szkocki”, uczniowie nie tylko poznali wiele ciekawych informacji na temat tego kraju, ale też mogli podziwiać piękno szkockich krajobrazów pełnych jezior, wrzosowisk i zamków. Ta wirtualna wycieczka po Szkocji była możliwa dzięki wykorzystaniu tablicy interaktywnej oraz znakomitej prezentacji zatytułowanej „A Trip to Scotland”.

Wielu uczniów, zauroczonych szkocką kulturą i uzbrojonych w wiedzę o tym kraju, z chęcią przystąpiło do dwóch konkursów, w których, po zagorzałej rywalizacji i dogrywce, wyłonione zostały zwyciężczynie: Patrycja Sikora, Małgorzata Reguła i Ewelina Bek (w konkursie indywidualnym) oraz Justyna Salamon/Emilia Kowalska i Martyna Kosmala/Natalia Kapała (w konkursie zespołowym). Laureatki nagrodzone zostały słownikami i książkami ufundowanymi przez wydawnictwa Pearson Longman i Oxford University Press.

Dodatkowo, uczniowie kilku wybranych klas mieli okazję obejrzeć dokumentalny program, który jeszcze bardziej przybliżył im tę niezwykłą ojczyznę Makbeta i dynastii Stuartów. Wrażenia wyniesione z filmu i lekcji zainspirowały wielu uczniów do wykonania ciekawych projektów tematycznych w postaci kolorowych plakatów, a nawet książeczki o Szkocji, którą napisała i zilustrowała uczennica klasy II a LO, Magdalena Dzierża.

Niewątpliwie tego dnia nauka i zabawa szły ze sobą w parze, a wrażenia i zdobyta wiedza o kulturze „krainy legend i tradycji” pozostaną w pamięci na długo.

Advertisements

Comments»

No comments yet — be the first.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: